Make your own free website on Tripod.com

Enter content here

Enter content here

Enter content here

Monday, Tuesday, Wednesday
April 25, 26, 27
Schedule---------------Results Listed Below-----------
 

 

          

Monday, April 25, 2005  2:30 pm

 

1st Round Doubles  Girls & Boys   

Bus Leaves at 1:00 pm

 

Girls

2:30  #1 Doubles Red Bay (Jarnigan-Jarnigan) vs. Lauderdale Co

         #2 Doubles  Red Bay ( Hammock-Palmer) vs. Laud Co

  2:45    #3 Doubles Red Bay (Burleson-L.Graham)  vs. Laud Co

 

Boys

2:30 #1 Doubles Red Bay (Mann-Raper) vs. Lexington

        #2 Doubles  Red Bay (W.Jarnigan-Glasgow)--- Bye

        #3 Doubles Red Bay (Kennedy-Russell)-- Bye

 

 Note:  Approximate  TIMES  -----

Players should not leave court area

unless permission from section director

   

Girls-------Tuesday, April 26, 2005 Cancelled

UNA Courts on Wednesday, April 27, 8:30 am

 

Wednesday, April 27

Meet at UNA-Florence  Ride with Parents----No Bus

Coach G will leave SwampJohn's at 7:25 am for players whose parents

are not able to bring them.

 

8:30 am     1st Round Singles

                   #1 RB Julie Jarnigan vs. Laud Co

approx.      #2 RB Betsy Jarnigan vs. Rogers

10:30 am    #3 RB  Lydia Hammock vs. Rogers

                    #4 RB Paige Palmer  vs. Mars Hill

                    #5 RB Tamara Burleson  vs. Lex

                    #6 RB Jodi Wilemon vs. Mars Hill

11   Doubles Semifinals

11:30 am   Semifinals

 

3:30 pm    Finals----Girls Singles

 

4:30pm   Finals- Girls Doubles

 

Boys-------Wednesday, April 27

  Meet at Royal Ave-Florence  at 9:15 am----Players should Ride with Parents

Coach G will leave SwampJohn's at 7:25am for players whose parents

are unable to bring them to Florence

 

9:30 am   Semi-finals  Doubles

                

10:30 am       10:00   #1 Singles  RB Evan.Mann  vs. Winner-(Shef-MH)

                 #2 Singles RB Chanler Raper  vs. Lex

                 10:00     #3 Singles RB- Wesley Jarniganvs. Winner-(Shef-Rogers)               

                 #4 Singles RB Kurt Kennedy  vs. Lex

                 10:00   #5 Singles RB Matt Russell  vs. Winner-(Lex-Rogers)

                 #6 Singles RB Kyle Glasgow vs. MH 10:00         vs. Rogers

12:00 noon  Singles Sem-Finals

 

 

3:00 pm   Singles Finals

 

4:00 pm  Doubles Finals

 

 

 

IMPORTANT

EXACT TIMES MAY BE DIFFERENT THAN LISTED ABOVE

 

 

FRANKLIN COUNTY TIMES NEWSPAPERS, inc.

Red Bay boys qualify for state tennis tournament

Thursday, April 28, 2005  Edition

By Mike Self FCT Sports Editor

FLORENCE - Red Bay High School's boys tennis team finished second at this week's sectional tournament, earning a berth in the state tournament for the 13th time since current head coach Sonny Glasgow started the program in 1990.

The Tigers finished with 29 points, one point ahead of third-place Rogers.

Lauderdale County won the sectional title with 57 points.

Kurt Kennedy won the No. 4 singles title for Red Bay, defeating Lauderdale County's Kyle Wiley 6-2, 2-6, 7-6.

Kennedy and Matt Russell also advanced to the finals at No. 3 doubles, falling 3-6, 1-6 to Lauderdale County.

Wesley Jarnigan and Kyle Glasgow advanced to the finals at No. 2 doubles before falling 4-6, 4-6 to Lauderdale County.

Jarnigan, Glasgow, Russell, Evan Mann and Chanler Raper all advanced to the semifinals in singles play. Mann and Raper advanced to the semis at No. 1 doubles.

The state tennis tournament will be held in Mobile on May 2-3.

Sheffield, Mars Hill and Lexington also competed in the sectional tournament, which was held on Monday in Sheffield and on Wednesday at the University of North Alabama and Royal Avenue tennis courts in Florence.

The Red Bay girls team finished fourth in the sectional tournament.

Betsy Jarnigan advanced to the second round at No. 2 singles for the Lady Tigers.

She and Julie Jarnigan also earned a 7-5, 6-1 victory over Lauderdale County in the first round at No. 1 doubles. They lost 0-6, 4-6 to Lexington in round two.