Make your own free website on Tripod.com

Enter content here

Enter content here

Enter content here

2006  Sectional Results-------Red Bay
AHSAA        2006   Section Tennis Tournament  A-2A-3A
Section Scores--Florence    
 
Girls -----Red Bay
 
1st Round Matches-Girls
 
#1 Singles-- Courtney Martin (Sheffield)  def. Julie Jarnigan   6-0,6-0
 
#2 Singles-- Lauren Williams (Mars Hill)  d.  Lydia Hammock  6-0, 6-1
 
#3 Singles--Sarah Autens (Rogers) d.  Paige Palmer  6-3, 4-6, 6-1
 
#4 Singles--Nicole Williams (Mars Hill)  d. Jodi Wilemon 4-6, 6-1, 7-5
 
#5 Singles--Macy Murphy (Mars Hill)  d. Paige Duncan 6-0, 6-0
 
#6 Singles -- Syndey Prather (Sheffield) d. Britan Bolding 6-0, 6-1
 
 
 
#1 Doubles-----Martin-Mckiacon (Sheffield) d.  Jarnigan-Wilemon 6-0, 6-4
 
#2 Doubles--McClure-Williams (Mars Hill)
                                               d. Hammock-Palmer by forfeit by Hammock
 
#3 Doubles--Ruggles-Prather (Sheffield) d. Green-Duncan 6-2, 6-0
 
 
 
BOYS------Team Sectional Champion RBHS
 
#1 Singles--Semis-----Wesley Jarnigan d. Masoner (LCHS)   3-6, 6-3, 6-3 
 
#2 Singles--Semis------Matthew Young d. Fowler Joiner (Lex)  7-5, 6-1
 
#3 Singles--1st Rd----Adam Morrow (Lexington) d. Jeremy Johnson 6-1, 4-6, 6-3 
 
# 4 Singles--Semis----Anthony Horton d.  Zach Sinyard (Lex)  6-4, 3-6, 6-3
 
# 5 Singles--Semis----Toby Gray d. Brandon Sherrod (MarsHill)  5-7,7-5,6-0
 
# 6 Singles--1st Rd   John Thigpen d.Ryan Owens  Lauderdale 6-3, 7-5
                         Semis    John Thigpen d. Thomas Hester (Mars Hill) 6-0, 2-6, 6-3
 
#1 Doubles--Semis--------Jarnigan-Young d.  Thompson-Jire (Lex)  6-0, 7-5
 
#2 Doubles--Semis-------Borden-Peck (Rogers ) d. Johnson-Horton  6-2, 6-4
 
# 3 Doubles--1st Rd ---Birdwell-Owens (Laud Co) d. Gray-Kirk Armstrong 7-5, 7-6 
 
 
Tuesday------FINALS------U.N.A. Varsity Tennis Courts
 
Boys FINALS
 
No. 1 Singles --Wesley Jarnigan (RB) d. Daniel Borden (R)  6-1, 6-3

No. 2: Dusty Eady (LC)  d. Matthew Young (RB) 6-4, 6-1

No. 3:  Andrew Mitchell (Shef) d. Drake Davis (MH)

No. 4: Anthony Horton (RB) d. . Dillon Birdwell (LC) 3-6, 6-3, 6-3

No. 5: Anthony Reed (LC) vs. Toby Gray (RB) d. Anthony Reed (LaudCo) 6-2, 6-4

No. 6: John Thigpen (RB) d. Drew Springer (L) 7-6, 6-3

Doubles

No. 1: Red Bay d.  Lauderdale County 3-6, 6-3, 6-2

No. 2: Lauderdale County d. Rogers

No. 3:Mars Hill d. Lauderdale Co
 
Red Bay High 
Sectional Champions----
 
 #1 Singles------  Wesley Jarnigan
 
#4 Singles------  Anthony Horton
 
#5 Singles-----  Toby Gray
 
# 6 Singles----- John Thigpen
 
# 1 Doubles----  Wesley Jarnigan-Matthew Young