Make your own free website on Tripod.com

Enter content here

Enter content here

Enter content here

April 19-20-21,  2004  
A-2A-3A AHSAA Secton 5 Tournament
at Sheffield
ahsaa_letters_logo.jpg
Red Bay Boys and Girls Tennis Teams qualified for the 2004 AHSAA State Tennis Tournament in Mobile.

They outpointed Mars Hill, Shoals Christian, Lexington, Sheffield, and Rogers.

Lauderdale County won the team sectional title

Sectional Winners included: Evan Mann, Chanler Raper, Wesley Jarnigan,Betsy Jarnigan,

and Julie Jarnigan.   Sectional finalist included:  Chanler Raper, Kyle Glasgow, Alexia Hammock, and Ryan Barksdale .

Both teams will play Monday and Tuesday (April 26, 27) in the State Finals in Mobile.

BOYS TEAMS   Totals     GIRLS TEAM                

Lauderdale County 52        Lauderdale County 35

Red Bay 34                               Red Bay 30

Rogers 15                                  Mars Hill 29

Lexington 12                              Lexington 28

Mars Hill 12                               Shoals Christian 12

Sheffield 6                                   Rogers 6

                                                     Sheffield 2

Complete Red Bay High School Results AHSAAA-2A-3A Tennis Sectional, Sheffield

Boys Results

SINGLES

#1 Singles -Round 1..................................  Michael Gulley (Rogers) d. Evan Mann (RB) 6-4, 6-4

#2 Singles -Round 2.......................................  Matt Lester(Laud Co) d. Matt Russell (RB) 6-7, 6-0, 6-0

#3 Singles 2nd Round................................ Chanler Raper d. Ryan Vader (Mars H) 6-2, 6-4

FINALS Kyle Wiley (Laud Co) d. Chanler Raper 6-1, 6-1

#4 Singles 1st Round..................... ............... Ryan Barksdale (RB) d. Andrew Glassman (Shef)

2nd Round                                                       Ryan Barksdale  (RB) d. Tyler Thompson (Mars H)

FINALS Byron Butler (Laud Co) d. Ryan Barksdale (RB) 6-4, 7-6

#5 Singles 1st Round.....................................  Kyle Glasgow (RB) d. John Stanford (Sheff) 6-0, 6-0

#5 Singles 2nd Round .................................  Dustin Eady (Laud Co) d. Kyle Glasgow 6-3, 6-1

#6 Singles 2nd Round................................  Wesley Jarnigan ( RB) d. Heath Thompson (Lex) 4-0 default

# 6 Singles FINALS Wesley Jarnigan (RB) d. Will Proctor (Laud Co) 6-4, 6-2

Doubles

#1 Doubles Mann-Raper (RB) d. Paterson-Green( Lex) 6-4, 6-4

Mann-Raper (RB) d. Patel-Sargent (Mars Hill) 6-4, 6-3

FINALS Mann-Raper (RB) d. Sieper-Eady (Laud Co) 6-2, 4-6, 6-3

#2 Doubles Russell- Barksdale (RB) d. Alexander-Stanford (Sheff) 6-4, 6-3

Butler-Lester (Lauderdale Co) d. Barksdale-Russell (RB) 6-3, 6-1

#3 Doubles Glasgow-Jarnigan (RB) d. Thompson-Cole (Mars H)6-1, 6-3

Glasgow-Jarnigan (RB) d. Hill -Borden (Rogers) 1-6, 6-1, 6-3

FINALS Eady-Wiley (Laud) d. Glasgow-Jarnigan (RB) 6-1, 6-4

Girls Results

SINGLES

#1 Singles Malorie James (RB) d. Courtney Clemmons (Rogers)) 6-0, 6-2

Amy Cook (Mars Hill ) d. Malorie James (RB) 6-2, 6-0

#2 Singles Chrissy South (Mars Hill) d. Maria Humphries (RB) 6-3, 6-3

#3 Singles Alexia Hammock (RB) d. Emme McCain (Lex) 7-5, 6-4

Alexia Hammock (RB) d. Keri Ramsey (Mars H) 1-6, 6-4, 6-3

FINALS Britney Godsey (Laud Co) d. Alexia Hammock (RB) 6-1, 6-4

#4 Singles Lauren Williams (Mars H) d. Melissa Elrod (RB) 6-4, 7-6

#5 Singles Betsy Jarnigan (RB) d. Nicole Williams (Mars H) 6-4, 6-2

Betsy Jarnigan (RB) d. Andrea Thigpen (Lex)  6-1, 7-5

FINALS Betsy Jarnigan (RB) d.Allysen Belue (Laud Co) 1-6, 6-4, 6-1

#6 Singles Julie Jarnigan (RB) d. Hannah Shelton (Rogers) 6-4, 6-1

FINALS Julie Jarnigan (RB) d. Ashley Prince (Laud Co) 6-4, 4-6, 6-3

Doubles

#1 Doubles

James-Humprhies (RB) d. Clemmons-Hammer (Rogers) 6-1, 6-4

Cook-South (Mars H) d. James-Humphries (RB) 6-2, 6-3

#2 Doubles Layton-Smith (Shoals C) d. Hammock-Elrod (RB) 6-4, 7-6

#3 Doubles Jarnigan-Jarnigan (RB) d. Williams-Murphy (Mars H) 6-2, 6-1

Jarnigan-Jarnigan (RB) d. Thigpen-Williams (Lex)

FINALS Jarnigan-Jarnigan (RB) d. Prince-Martin (Laud Co) 6-2, 6-3